Czy psychoterapia działa na wszystko?

Czego psychoterapia nie zmieni? Zazwyczaj mówimy o tym, co psychoterapia może zmienić i w czym Ci pomóc. Żeby być rzetelnym i transparentnym, trzeba opowiedzieć o tym, czego psychoterapia nie zmieni. Nawet najlepsza psychoterapia, połączona z głęboką pracą nad sobą nie pomoże we wszystkim.

1. Psychoterapia nie zmieni innych!

Pacjent przychodzi do gabinetu, mówiąc o kryzysie w związku oraz o konfliktach w pracy. Opowiada o tym, jak trudno mu w relacjach, ponieważ inni go krzywdzą, są niewdzięczni, nie potrafią zaspokoić jego potrzeb. Zapytany o cel pracy terapeutycznej odpowiada: żeby oni zachowywali się inaczej. Nie mamy takiej mocy, żeby zmieniać innych. Możemy przyjrzeć się temu, co pacjent wnosi do relacji, ale do tanga trzeba dwojga.

2. Psychoterapia nie stworzy człowieka na nowo!

Są ludzie, którzy przychodzą do gabinetu terapeuty z intencją całkowitej zmiany. Nie ma takiej możliwości, żeby podczas psychoterapii ulepić człowieka na nowo. Możemy zmieniać pewne aspekty, możemy skupiać się na niektórych przekonaniach o sobie, zmieniamy stare schematy, akceptujemy te, których zmienić nie możemy.

3. Psychoterapia nie daje gotowych rozwiązań!

Chciałabym dać uniwersalną receptę na sukces swoim pacjentom, ale nie ma takiej. Psychoterapia to nie przepis na ciasto, który wypróbowany kilkukrotnie zawsze daje ten sam rezultat. Jako fachowcy mamy swoje narzędzia, techniki i sposoby pracy, ale używamy ich adekwatnie do sytuacji życiowej każdego z naszych pacjentów.

 

Chcesz porozmawiać? Umów się na godzinną konsultację z naszym specjalistą.