Leczenie fobii w Lublinie

Fobia jest zaburzeniem na tle nerwicowym, które objawia się uporczywym lękiem, który uniemożliwia swobodne funkcjonowanie w niektórych sytuacjach. Lęk ten wywołany może być tak naprawdę przez dowolną sytuację, osobę czy nawet przedmiot. Osoby dotknięte fobią często zwlekają z rozpoczęciem terapii. Jest to błąd – aby przezwyciężyć lęk, należy wykonać pierwszy krok – najlepiej umawiając się na rozmowę/wizytę z profesjonalnym psychoterapeutą.

sm

Fobia – nie jest zwykłym lękiem

Mówiąc o fobii, warto mieć na uwadze to, że nie jest to zwykły lęk. Objawy tej przypadłości są o wiele silniejsze, bardziej odczuwalne. Są one na tyle mocne i uporczywe, że utrudniają, a nawet uniemożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie. Narastający lęk jest na tyle silny, że może wywołać atak paniki lub paraliżu.

Rodzaje fobii

Jak już wspomnieliśmy – źródłem fobii może być codzienna sytuacja, napotkana osoba czy przedmiot codziennego użytku. Z racji tego, że lista odmian tej przypadłości jest bardzo długa, dla porządku stworzono klasy fobii, które dotyczą: zwierząt, środowiska naturalnego, sytuacji, społeczeństwa czy chorób i urazów.

  • Fobie przed zwierzętami (zoofobie) – do takich zaliczyć można m.in. lęk przed kotami (ailurofobia), pająkami (arachnofobia), ptakami (awizofobia), psami (kynofobia), wężami (ofidofobia) i wiele innych.
  • Fobie przed środowiskiem naturalnym – lęk przed wysokością (akrofobia), ciemnością (nyktofobia) czy wodą (hydrofobia).
  • Fobie sytuacyjne – zaliczany do nich jest np. strach przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia) czy w związany z podróżą samolotem (awiofobia).
  • Fobie społeczne – zaliczyć do nich można ogólną postać, w której ludzie boją się innych osób (antropofobia). Fobia społeczna dzielona jest również na konkretne grupy osób jak np. lęk przed płcią przeciwną (seksofobia) czy lęk przed obcymi ludźmi (ksenofobia).
  • Fobie przed chorobami i urazami – do najpopularniejszych rodzajów zaliczany jest lęk przed krwią (hemofobia) czy związany z bólem (algofobia).

Leczenie fobii w Lublinie – odwiedź Smart Heart

Przyczyn fobii może być dużo (mogą mieć podłoże genetyczne, środowiskowe czy być związane z temperamentem osoby). Dlatego też chcąc poznać źródło lęku, warto udać się do specjalisty. Pomocne okażą się przede wszystkim wizyty u psychoterapeuty, który dokładnie oceni, czym spowodowana jest dana fobia. Dzięki psychoterapii pacjent ma okazję całkowicie zwalczyć lęk lub przynajmniej złagodzić jego objawy. Zmagasz się z jakimś lękiem, który utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Zadzwoń do nas i umów się na wizytę w Lublinie lub online. Służymy pomocą i z chęcią odpowiemy na każde pytanie.

Smart Heart – leczenie fobii w Lublinie i nie tylko.