Leczenie wypalenia zawodowego w Lublinie

Wypalenie zawodowe dosięga sporą liczbę osób w różnym wieku. Problem ten z pozoru nie wydaje się niczym szczególnym – w rzeczywistości ma duży wpływ na życie codzienne i może prowadzić do innych trudności życiowych jak np. trudności w relacjach czy nawet depresji. Jak walczyć z wypaleniem zawodowym? Skutecznym sposobem jest udanie się na psychoterapię.

sm

Wypalenie zawodowe – kogo dotyka?

Praca może być postrzegana jako powołanie, źródło zarobku lub możliwość rozwoju. Odpowiednie nastawienie do niej powoduje, że sprawia ona radość i nadaje sens życiu. Zdarzają się jednak sytuacje, przez które praca staje się uciążliwa, demotywująca i przygnębiająca. Wyczerpanie emocjonalne, fizyczne i psychiczne nazywane jest wypaleniem zawodowym. 

Według przyjętej definicji, wypalenie zawodowe to stan wyczerpania jednostki spowodowany nadmiernymi wymaganiami stawianymi jej przez środowisko pracy w aspekcie społecznym i fizycznym (Freudenberger, 1974). To także frustracja odczuwana przez pracownika, która jest spowodowana brakiem możliwości osiągnięcia zamierzonych rezultatów, pomimo dużego poświęcenia wkładanego w działanie.

Kryzysy zawodowe mogą dotyczyć każdego. Częściej jednak dotykają one osoby mocno zaangażowane w swoją pracę, zmotywowane do działania i z głową pełną pomysłów. Wypalenie zawodowe szybciej dosięgnie perfekcjonistę z sukcesami w pracy lub osobę o wysokich ambicjach, aniżeli pracowników, którzy niezbyt przykładają się do wykonywanej pracy.

Kryzys zawodowy – objawy

Wypalenie zawodowe objawia się na różne sposoby. Skutkuje między innymi utratą zaangażowania w działania zawodowe oraz różnorodnymi problemami psychosomatycznymi.

Do najpopularniejszych objawów zaliczyć można:

  • ciągłe zmęczenie,
  • kłopoty ze snem wynikającego z silnego stresu,
  • wahania nastroju,
  • problemy z koncentracją,
  • zwątpienie we własne możliwości,
  • skłonność do sięgania po używki,
  • drażliwość,
  • zobojętnienie,
  • spadek zaangażowania,
  • brak apetytu.

Co ważne, stres jest częścią życia każdego z nas. Dlatego też nie każdy kryzys jest równoznaczny wypaleniu zawodowemu. Kiedy więc jest to chwilowy problem? Po zwykłym kryzysie najczęściej dochodzimy do siebie w krótkim czasie np. na urlopie. Wypalenie jest wtedy, gdy nawet w czasie odpoczynku stale stresujemy się powrotem i wątpimy w siebie na tyle, że boimy się ponownego pójścia do pracy.

Wypalenie zawodowe a trudności w relacjach

Warto wiedzieć, że wypalenie zawodowe negatywnie wpływa nie tylko na osobę przeżywającą kryzys, ale także na osoby z bliskiego otoczenia. Niska samoocena oraz zaburzenie poczucia własnej wartości bardzo często skutkują wycofaniem się z życia społecznego. Wypalenie sprawia, że osoba zamyka się w sobie, a także bardzo często rani najbliższych.

Dlatego też osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym oraz trudnościami w relacjach powinny udać się na terapię, która pozwoli wrócić im na odpowiednie tory i uporządkować swoje życie na nowo.

Leczenie wypalenia zawodowego i trudności w relacjach Lublin – SmartHeart

Zauważyłeś u siebie oznaki wypalenia zawodowego? Jeśli tak to skontaktuj się z naszym Centrum Psychoterapii w Lublinie. Zajęcia, które są przeprowadzane przez nas zespół, skupiają się na rozwinięciu poczucia własnych kompetencji, a także odbudowaniu i polepszeniu relacji międzyludzkich. Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin w gabinetach naszych doświadczonych psychoterapeutów – SmartHeart.