Leczenie wypalenia zawodowego w Lublinie
Wypalenie zawodowe dosięga sporą liczbę osób w różnym wieku. Problem ten z pozoru nie wydaje się niczym szczególnym – w rzeczywistości ma duży wpływ na życie codzienne i może prowadzić do innych trudności życiowych jak np. trudności w relacjach czy nawet depresji. Jak walczyć z wypaleniem zawodowym? Skutecznym sposobem jest udanie się na psychoterapię.
Wypalenie zawodowe – kogo dotyka?
Praca może być postrzegana jako powołanie, źródło zarobku lub możliwość rozwoju. Odpowiednie nastawienie do niej powoduje, że sprawia ona radość i nadaje sens życiu. Zdarzają się jednak sytuacje, przez które praca staje się uciążliwa, demotywująca i przygnębiająca. Wyczerpanie emocjonalne, fizyczne i psychiczne nazywane jest wypaleniem zawodowym.
Według przyjętej definicji, wypalenie zawodowe to stan wyczerpania jednostki spowodowany nadmiernymi wymaganiami stawianymi jej przez środowisko pracy w aspekcie społecznym i fizycznym (Freudenberger, 1974). To także frustracja odczuwana przez pracownika, która jest spowodowana brakiem możliwości osiągnięcia zamierzonych rezultatów, pomimo dużego poświęcenia wkładanego w działanie.
Kryzysy zawodowe mogą dotyczyć każdego. Częściej jednak dotykają one osoby mocno zaangażowane w swoją pracę, zmotywowane do działania i z głową pełną pomysłów. Wypalenie zawodowe szybciej dosięgnie perfekcjonistę z sukcesami w pracy lub osobę o wysokich ambicjach, aniżeli pracowników, którzy niezbyt przykładają się do wykonywanej pracy.
Kryzys zawodowy – objawy
Wypalenie zawodowe objawia się na różne sposoby. Skutkuje między innymi utratą zaangażowania w działania zawodowe oraz różnorodnymi problemami psychosomatycznymi.
Do najpopularniejszych objawów zaliczyć można:
- ciągłe zmęczenie,
- kłopoty ze snem wynikającego z silnego stresu,
- wahania nastroju,
- problemy z koncentracją,
- zwątpienie we własne możliwości,
- skłonność do sięgania po używki,
- drażliwość,
- zobojętnienie,
- spadek zaangażowania,
- brak apetytu.
Co ważne, stres jest częścią życia każdego z nas. Dlatego też nie każdy kryzys jest równoznaczny wypaleniu zawodowemu. Kiedy więc jest to chwilowy problem? Po zwykłym kryzysie najczęściej dochodzimy do siebie w krótkim czasie np. na urlopie. Wypalenie jest wtedy, gdy nawet w czasie odpoczynku stale stresujemy się powrotem i wątpimy w siebie na tyle, że boimy się ponownego pójścia do pracy.
Wypalenie zawodowe a trudności w relacjach
Warto wiedzieć, że wypalenie zawodowe negatywnie wpływa nie tylko na osobę przeżywającą kryzys, ale także na osoby z bliskiego otoczenia. Niska samoocena oraz zaburzenie poczucia własnej wartości bardzo często skutkują wycofaniem się z życia społecznego. Wypalenie sprawia, że osoba zamyka się w sobie, a także bardzo często rani najbliższych.
Dlatego też osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym oraz trudnościami w relacjach powinny udać się na terapię, która pozwoli wrócić im na odpowiednie tory i uporządkować swoje życie na nowo.
Leczenie wypalenia zawodowego i trudności w relacjach Lublin – SmartHeart
Zauważyłeś u siebie oznaki wypalenia zawodowego? Jeśli tak to skontaktuj się z naszym Centrum Psychoterapii w Lublinie. Zajęcia, które są przeprowadzane przez nas zespół, skupiają się na rozwinięciu poczucia własnych kompetencji, a także odbudowaniu i polepszeniu relacji międzyludzkich. Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin w gabinetach naszych doświadczonych psychoterapeutów – SmartHeart.
ODWIEDŹ NAS
GODZINY OTWARCIA
Pon-Pt: 7:00 – 22:00
Sob-Ndz: nieczynne