O co najczęściej pytają osoby zastanawiające się nad podjęciem psychoterapii?

Może zastanawiasz się teraz, czy zapisać się na psychoterapię w naszym ośrodku w Lublinie?. Pacjenci, którzy przychodzą na terapię bardzo często mówią, że zastanawiali się nad podjęciem tego kroku przez dłuższy czas. Bardzo często również słyszę, że długo wybierali psychoterapeutę. To całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę, ile odwagi czasami wymaga zrobienie pierwszego kroku. Nie pomagają w tym, pokutujące w społeczeństwie negatywne przekonania na temat psychoterapii, o których możesz przeczytać w artykule o popularnych mitach o psychoterapii i psychoterapeutach. Są również pewne pytania, które się często powtarzają, zarówno u osób, które zgłaszają się na psychoterapię onlinie, jak i u tych przychodzących na psychoterapię w Lublinie.

1. Czemu psychoterapia trwa tak długo?

Zawsze podkreślam, że podziwiam odwagę osób zapisujących się na pierwszą wizytę! To świadczy o dbaniu o siebie, gotowości do samorozwoju, do zgłębienia swojej przeszłości i dążeniu ku wzrostowi. Ale psychoterapia jest szczera do bólu. Nie zawsze jest miła i przyjemna, nie oferuje prostych rozwiązań na skomplikowane problemy. To może odstraszać niektóre osoby. Takie pragnienie, żeby zmienić coś lub siebie szybko, na już, jest nierealne. Chociażby dlatego, że jeśli powtarzaliśmy pewne mechanizmy przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, nie ma możliwości ich trwałej zmiany podczas jednej sesji. Musimy się nowych rzeczy nauczyć, zrozumieć swoje schematy działania. Przepracować to, co można i nauczyć się akceptować to, czego zmienić się nie da.

2. Czy każdy potrzebuje psychoterapii?

Krótka odpowiedź brzmi: nie wszyscy potrzebujemy psychoterapii ale wielu osobom może się bardzo przydać.

Rozbudowana odpowiedź jest bardziej skomplikowana, ponieważ każdy człowiek jest inny i nie ma prostych recept. Jeśli zastanawiasz się, czy zapisać się na psychoterapię- warto mieć na uwadze swoją obecną sytuację, cele życiowe i potencjalne korzyści z psychoterapii.

Są ludzie, którzy bez długotrwałej lub cyklicznej psychoterapii nie mogliby funkcjonować w życiu. Myślę o moich dawnych pacjentach z oddziału psychiatrycznego oraz Poradni Zdrowia Psychicznego. Psychoterapia pomagała im pracować zawodowo, wchodzić w związki, spełniać się w różnych życiowych rolach. Są też ludzie, którzy przechodzą w przez ważny etap życia, są w pewnego rodzaju kryzysie i poszukują terapeuty, który pomoże im się przyjrzeć sobie w trakcie tej zmiany i przejść przez nią suchą nogą. Często wówczas pojawiają się różne objawy, np. psychosomatyczne, lękowe, depresyjne, które niejako przyprowadzają człowieka do terapeuty.

Ale nie tylko! Tak samo jak nie musisz mieć nadwagi, żeby pójść do dietetyka, ale zapisujesz się na wizytę, bo wiesz, zdrowie i świadome odżywianie jest ważne, tak samo w przypadku terapii. Możesz podjąć pracę nad sobą, żeby siebie lepiej siebie poznać i zrozumieć, rozwijać swój potencjał.

3. Kiedy się zapiszę, to jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą?

Pierwsze spotkanie ma służyć rozeznaniu się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, czy potrzebujesz kilku konsultacji, a może warto najpierw skontaktować się z psychiatrą. Pierwsze spotkanie w Centrum Psychoterapii SmartHeart trwa 50 minut i możesz spodziewać się, że psychoterapeuta zapyta Cię o powód zgłoszenia oraz o to, czy korzystałeś już z pomocy psychologicznej lub psychoterapeutycznej. Zostaniesz również zapytany o to, czy przyjmujesz lub przyjmowałeś jakieś leki psychiatryczne. Możesz się spodziewać, że terapeuta będzie chciał poznać Ciebie i dowiedzieć się czegoś więcej o Twoim życiu, o istotnych doświadczeniach życiowych.

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą to także dobra okazja dla Ciebie, aby dopytać o nurtujące Cię kwestie. Zarówno te formalne, dotyczące czasu trwania i częstotliwości, jak i wszelkiego rodzaju pytania dotyczące kompetencji zawodowych.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące psychoterapii- skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Jeżeli zastanawiasz się, czy zapisać się na psychoterapię- pisz śmiało, odpowiadamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin.

 

Chcesz porozmawiać? Umów się na godzinną konsultację z naszym specjalistą.