Każdy, kto był w związku, zapewne zdaje sobie sprawę z tego, iż stworzenie zdrowej, długotrwałej i satysfakcjonującej relacji nie jest łatwe. Zdarza się, że coś, co wydaje się na początku wielką miłością z naszych snów, czymś na zawsze, po jakimś czasie postrzegamy jako pomyłkę i nieśmieszny żart. Z tego artykułu dowiecie się co sprawia, że czujemy motylki w brzuchu; dlaczego związki się rozpadają; dlaczego relacja, która na początku wydawała się być idealna, po jakimś czasie przestaje nas satysfakcjonować. Poznacie przepis na miłość, dowiecie się jakie są etapy relacji oraz jakie wyzwania i trudne momenty się w niej pojawiają. A przede wszystkim podpowiem Wam co zrobić, aby Wasz związek wciąż rozkwitał.

Składniki miłości

Możemy wymienić trzy składniki miłości: namiętność, intymność oraz zaangażowanie. Nasilenie każdego z nich jest inne w każdym z etapów związku.

Namiętność jest konstelacją silnych emocji, zarówno tych pozytywnych (pożądanie, radość, zachwyt), jak i negatywnych (zazdrość, tęsknota, niepokój). Tym emocjom towarzyszy bardzo silna potrzeba połączenia się z partnerem i są widoczne w pobudzeniu fizjologicznym. Jej dominującym elementem są zazwyczaj pragnienia erotyczne. Jednak namiętność nie jest tożsama z potrzebą seksualną.

Intymność wiąże się z pozytywnymi uczuciami względem siebie. Sprawia że partnerzy stają się sobie bliscy. Intymność sprawia, że dbamy o potrzeby oraz dobro partnera, szanujemy go, cieszymy się jego osiągnięciami i jego szczęściem. Okazujemy sobie wsparcie emocjonalne oraz wzajemne zrozumienie. Dzięki intymności czujemy, że możemy zawsze polegać na drugiej osobie oraz wzajemnie zaspokajamy swoje potrzeby przynależności i bliskości.

Zaangażowanie sprawia, że czujemy się zobowiązani do dbania o naszego partnera. Stwierdzamy wspólnie, że łączy nas tak wiele, że chcemy być razem i wspólnie tworzyć naszą przyszłość. Gdy pojawia się silne zaangażowanie, związek staje się poważniejszy, gdyż przyczynia się do podjęcia świadomej decyzji, że pomimo wszelkich ewentualnych trudności, chcemy być razem.

Przepis na miłość (i to nie jedną!)

Występowanie poszczególnych składników miłości i ich kombinacje pozwalają nam na wyróżnienie 7 rodzajów miłości:

  • lubienie = intymność
  • zadurzenie = namiętność
  • pusta miłość = zaangażowanie
  • romantyczna miłość = intymność + namiętność
  • niedorzeczna miłość = zaangażowanie + namiętność
  • partnerska miłość = zaangażowanie + intymność
  • miłość doskonała = zaangażowanie + intymność + namiętność

Etapy związku

Istnieje kilka etapów związku. Każdy z nich charakteryzuje się innym występowaniem i nasileniem poszczególnych składowych miłości.

  1. Zakochanie (namiętność). Z tym etapem mamy do czynienia na początku relacji romantycznych. Jest między nami mnóstwo „chemii” – podobamy się sobie, czujemy silny pociąg fizyczny i podniecenie. Idealizujemy partnera i przeżywamy bardzo silne emocje. Jeśli na tym etapie nie pojawi się intymność – z czasem namiętność się wypali, a relacja zakończy. Z kolei dzięki pojawieniu się intymności, przejdziemy do kolejnego etapu.
  2. Romantyczne początki (namiętność + intymność). Wciąż jest między nami namiętność, ale dzięki obecności intymności, wchodzimy na kolejny poziom. Chcemy się lepiej poznać, spędzić wspólnie czas. Dzięki temu rodzi się między nami bliskość i możemy wejść w kolejny etap.
  3. Związek kompletny (namiętność + intymność + zaangażowanie). Dzięki lepszemu poznaniu się, spędzaniu wspólnie czasu, pojawia się zaangażowanie. Chcemy być razem i wspólnie budować naszą przyszłość. Podejmujemy wspólnie decyzje o tym, że chcemy iść razem przez życie. Ten etap związku w teorii jest idealny i może trwać wiele lat. Wraz z wypaleniem się namiętności, następuje kolejny etap.
  4. Związek przyjacielski (intymność + zaangażowanie). Dla wielu osób wejście w tę fazę oznacza początek najbardziej satysfakcjonującego etapu. W tej fazie dominuje intymność. Problemem może okazać się utrzymanie na wysokim poziomie zaufania, wzajemnego lubienia się, chęci pomagania, a więc „objawów” intymności. To od naszej woli zależy jak długo ta faza będzie trwała. Jeśli nie uda nam się podtrzymać intymności, związek przejdzie do kolejnej fazy.
  5. Związek pusty (zaangażowanie). Zanika bliskość i jesteśmy ze sobą tylko z poczucia zobowiązania lub obawy przed samotnością. Jest to jedynie pozostałość po minionej miłości i istnieje ryzyko, że jeden z partnerów zapragnie zmiany i zakończy relację. Zazwyczaj, jeśli dojdziemy do tej fazy, wkrótce czeka nas ostatni etap związku. Na szczęście ta faza nie musi wystąpić, o ile na etapie związku przyjacielskiego zadbamy o utrzymanie intymności.
  6. Rozpad związku (brak jakiegokolwiek składnika miłości). Chyba wszyscy wiemy, co oznacza ten etap. Partnerzy się rozstają i każdy idzie w swoją stronę.

Dynamika poszczególnych składników miłości

Na powyższym rysunku możemy zobaczyć, że namiętność bardzo gwałtownie rośnie i osiąga swoje maksimum dość szybko. Następnie spada w ekspresowym tempie, na jakiś czas stabilizuje się na względnie stałym poziomie, a później znowu opada, tym razem niemal do zera. Z kolei intymność wzrasta wolniej i osiąga niższy maksymalny poziom. Jednak nie spada w błyskawicznym tempie. Zaangażowanie rośnie najwolniej. Jego wartość maksymalna jest mniejsza od maksimum namiętności, ale większa od maksimum intymności. Gdy osiągnie swój maksymalny poziom, praktycznie nie spada, pozostaje niemal stałe. Możemy także zauważyć, że namiętność i intymność osiągają swój najwyższy poziom w zbliżonym momencie, gdy zaangażowanie dopiero rośnie. Maksymalny poziom zaangażowania pojawia się w chwili, gdy namiętność intensywnie pikuje w dół.

Jaki możemy wyciągnąć z tego wniosek? Dzięki samej namiętności daleko nie zajdziemy. Jeśli nie zadbamy o rozwój i wzrost pozostałych składników miłości, w niedługim czasie nie pozostanie już żaden. Nawet w momencie największych wzlotów namiętności, musimy pamiętać o tym, że intymność i zaangażowanie są ogromnie ważne. Namiętność prędzej czy później niestety  się wypali. Ale jeśli zatroszczymy się o pozostałe składowe, intymność i zaangażowanie zostaną z nami na długie lata sprawiając, że będziemy szczęśliwi w naszym związku.

Kiedy istnieje największe ryzyko rozpadu związku?

Możemy wyróżnić trzy kluczowe momenty, które zwykle są sprawdzianem dla nas i naszego partnera.

  • Asymetria uczuć. Jest to moment, w którym istnieje pomiędzy nami różnica w poziomie intymności lub/i namiętności. Jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna rozpadu związku
  • Zanik namiętności. Pamiętajmy, że namiętność wygasa relatywnie szybko. Jeśli nasz związek opierał się jedynie na „chemii” i nie ma między nami zaangażowania ani intymności, wraz z wypaleniem się namiętności, wypali się również nas związek.
  • Zanik intymności. Jeśli nie zadbamy o intymność między nami, nastąpi wycofanie zaangażowania, a następnie rozpad związku. Oczywiście istnieją pary, które trwają wciąż przy sobie mimo braku intymności. Jednak zazwyczaj są ze sobą z powodu obaw lub wspólnych zobowiązań.

Co zrobić aby związek przetrwał?

Przede wszystkim musimy o niego dbać. Możemy porównać miłość do rośliny. Wyobraźmy sobie, że wyhodowaliśmy w doniczce najwspanialszą roślinkę na świecie. Oczywistym jest, że musimy o nią dbać: podlewać, nawozić, a gdy zostanie zaatakowana przez szkodniki – walczyć z nimi. Chyba wszyscy wiemy, co się stanie, jeśli zostawimy ją samą sobie. Będzie narażona na uschnięcie, inwazję robaków, brak substancji odżywczych. Niezależnie od tego, co ją zaatakuje, jest tylko jeden możliwy finał. Umrze. Co więc możemy zrobić aby nasz związek przetrwał?

  • Dbanie o namiętność. Rozmawiajcie o swoich potrzebach. Bądźcie wobec siebie szczerzy. Spędzajcie wspólnie czas, dzielcie się swoimi pasjami, róbcie to co oboje lubicie. Przełamujcie rutynę. Mówcie otwarcie o seksie, swoich potrzebach seksualnych, doznaniach. Cieszcie się bliskością i doceniajcie ją. Jeśli chcecie zmian – wprowadzajcie je, eksperymentujcie.
  • Budowanie intymności. Świętujcie wspólnie spędzone chwile. Miejcie swoje rytuały. Dbajcie o to, aby każdego dnia znaleźć choć jedną chwilę, którą będziecie mogli spędzić wspólnie. Doceniajcie drugą osobę, to co dla Was robi i odwdzięczajcie się jej. Okazujcie sobie bliskość – przytulajcie się, trzymajcie za dłonie, okazujcie emocje. Pamiętajcie o wzajemnym szacunku i szczerości. Dbajcie o siebie i dawajcie sobie wsparcie oraz poczucie bezpieczeństwa. Pokazujcie, że druga osoba jest ważna.
  • Dbanie o zaangażowanie. Róbcie wspólne plany na przyszłość, choćby miały one dotyczyć „jedynie” tego, jak spędzicie weekend. Rozmawiajcie o związku – o tym, co jest w nim dobrego, a co niekoniecznie; mówcie o swoich oczekiwaniach i pragnieniach. Szanujcie zdanie drugiej osoby. Świętujcie podejmowane przez Was decyzje oraz zmiany w Waszym życiu
  • Pomoc terapeuty. Jeśli nie wiecie co możecie zrobić, macie wrażenie że Wasz związek się sypie lub potrzebujecie pomocy osoby trzeciej, skorzystajcie z terapii par. Taka terapia może pomóc nie tylko w uratowaniu związku przed rozpadem, ale także sprawić, że Wasz związek rozkwitnie, stanie się jeszcze wspanialszy. Oczywiście terapeuta nie posiada magicznej różdżki, której dotknięcie naprawi Waszą relację. To, jak będzie wyglądał Wasz związek, zależy od Was. Ale terapeuta pomoże Wam obrać odpowiedni kierunek, uporać się z problemami oraz uczynić Waszą relację jeszcze lepszą.